Jak co roku hucznie obchodziliśmy w naszej szkole Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. W dniu 29 listopada 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 85 im. Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Gdańsku już po raz dziesiąty zorganizowano uroczystość z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych.

Celem imprezy jest promocja idei kształcenia integracyjnego, wspólna zabawa, a przy okazji obalanie mitów dotyczących funkcjonowania osób niepełnosprawnych.

W ramach obchodów po raz kolejny gościliśmy u nas uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Gdańska i z Pruszcza Gdańskiego, podopiecznych Fundacji Sprawni Inaczej i Fundacji Maja. Mieliśmy możliwość nie tylko podziwiania dzieł wykonanych przez osoby niepełnosprawne, ale również szansę ich zakupu.

W ramach tegorocznych obchodów gościliśmy laureatów konkursów : IV Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „ Pani Jesień” dla uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych klas 0-VIII ( M. Pluto Prondzinska, D. Brzezińska), konkursu multimedialnego dla klas starszych „ Znani altruiści”( D. Kubiak, K. Benert) oraz konkursu zorganizowanego przez nauczycieli świetlicy „Niepełnosprawni są wśród nas”

Uczniowie ze szkoły podstawowej i gimnazjum podczas koncertu kameralnego „Młodzi muzycy” wysłuchali utworów muzycznych w wykonaniu podopiecznych Europejskiego Centrum Edukacji Kulturalnej Osób Niepełnosprawnych pod opieką pana Ryszarda Popowskiego. Szczególnie było nam miło, bowiem wśród wykonawców byli nasi absolwenci.

            Klas młodsze brały udział w zajęciach dogoterapii, które poprowadziła nasza koleżanka Justyna Trybała. Klasa IIIa integracyjna, pod opieką pani Ewy Kamoli i Ady Wrzesińskiej z okazji obchodów przygotowała występ muzyczny na bum, bum rurkach pt. „Piraci”.

            W oprawę obchodów włączyła się również nasza świetlica szkolna. Nauczyciele świetlicy z uczniami przygotowali wystawę „Savoir vivre wobec osób niepełnosprawnych”. Uczniowie na zajęciach świetlicowych rozegrali grę edukacyjną „Integracyjny Piotruś” oraz mieli zajęcia z pokazu języka migowego, który zaprezentowała pani Barbara Grzegorczyk. Pani K. Radziusz i pani B. Grzegorczyk przygotowały wernisaż prac pod hasłem „Każdy może być artystą”. Były to prace plastyczne naszych uczniów uczęszczających na zajęcia rewalidacji, socjoterapii, które mogliśmy podziwiać na holu szkoły.

We współpracy z Radą Rodziców zorganizowany został kiermasz ciast. Kwotę ze sprzedaży przepysznych słodkości zostanie przekazana na potrzeby uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych z naszej szkoły.

Wszystkim dziękujemy za zaangażowani i pomoc. Już teraz zapraszamy za rok.

                                                                                   Małgorzata Pluto Prondzinska

                                                                                   Katarzyna Benert  

Zespół ds. uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych